ZMIANA ZASAD REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLI

I I KLAS SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

w związku z KORONAWIRUS

wnioski będą przyjmowane do 20 marca.

Rodzice mogą skorzystać z dwóch sposobów:

1. Wysyłać skan wniosku i pozostałych dokumentów drogą mailową na adres placówki. Adresy mailowe i numery telefonów placówek można znaleźć na stronach przedszkoli lub na stronie Biura Edukacji www.edukacja.warszawa.pl.

2. Dostarczyć dokumenty w wersji papierowej do placówki. W placówce zachowane są zaostrzone reguły sanitarne: płyn do dezynfekcji rąk, ograniczony kontakt z pracownikami, zachowanie odpowiedniego, 1.5 metrowego dystansu między obecnymi w budynku. Ewentualne konsultacje udzielane są wyłącznie telefonicznie lub mailowo.

Change in the rules of recruitment to kindergartens and first grades of primary schools in connection to the coronavirus in Poland.
Applications will be accepted until March 20. Parents can use two methods:

1. Sending a scan of the application form and other documents via email to the institutions address. Email addresses and phone numbers of the institutions can be found on the websites of kindergartens or on the website of the Education Department www.edukacja.warszawa.pl, under the "Edukacja warszawska/szkoły i placówki publiczne" tab ("Warsaw Education/schools and public institutions") in an excel file form.

2. Delivering paper documents to the institution. The facility maintains strict sanitary rules: usage of hand disinfectant gel, limited contact with employees, maintaining an adequate 1.5 meter distance between those present in the building. Possible consultations are given only via phone and e-mail.